Leczenie lekami przeciwdepresyjnymi czy psychoterapia?

Skutki depresji mogą mieć zgubny wpływ nie tylko na indywidualne życie chorego, ale także na całą jego rodzinę. Bagatelizowanie tej powszechnej i bardzo niebezpiecznej choroby, która dotyka współcześnie coraz większe rzesze społeczeństwa prowadzić może zatem do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego warto, już na wczesnym etapie objawów depresyjnych, podjąć walkę z pojawiającym się zagrożeniem.

Do wczesnych objaw zalicza się natomiast wahania nastrojów, nadwrażliwość i pojawiające się braki koncentracji, które prowadzić mogą do zmniejszenia stopnia decyzyjności. Pojawia się apatia i znudzenie, poczucie wszechogarniającej beznadziei w zasadzie bez konkretnych powodów, choć oczywiście może być to również skutkiem stresujących bądź traumatycznych wydarzeń. Wymienione stany prowadzić mogą do zaniku jakiejkolwiek inicjatywy do życia. Chory najczęściej na własne życzenie wycofuje się z życia towarzyskiego, zaniedbuje obowiązki zawodowe. Są to jedne z pierwszych sygnałów, z którymi, przy zastosowaniu dobrej psychoterapii da się jeszcze walczyć. Ważna jest przede wszystkim świadomość problemu i chęć chorego do zapobiegnięcia pogłębianiu się destrukcyjnego stanu. Bardzo ważne jest również znalezienie dobrego terapeuty, który swoją postawą zachęci do podjęcia określonej terapii, ponieważ wielu osobom już samo przyznanie się do problemu sprawia trudności.

W przypadku osób ze zdiagnozowanym, poważnym stadium depresji, konieczne jest udanie się do psychiatry i rozpoczęcie leczenia farmakologicznego. Ciężka depresja wiąże się w tych przypadkach ze znacznymi dysfunkcjami osoby chorującej, które w dużym stopniu mogą uniemożliwiać funkcjonowanie człowieka w społeczności. Dlatego, przy leczeniu farmakologicznym ważny jest również kontakt lekarza z członkami rodziny chorującego i uświadomienie ich o konieczności współuczestnictwa w farmakologii. Współuczestnictwo to natomiast polegać powinno na przyjęciu określonych postaw i zachowań wobec chorego, dla którego wsparcie najbliższych, choć często może być to sprawą trudną, jest bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *