Depresja i alkoholizm – jak te choroby łaczą się ze sobą?

Zarówno depresja jak i alkoholizm posiadają wiele cech wspólnych, często niezauważalnych dla otoczenia w początkowych jak i dalszych stadiach. Początkowo, problem zamiatany jest pod dywan. Przecież każdy może mieć zły dzień bądź za dużo wypić na imprezie. Jeśli nie zostaną wcześniej rozpoznane, obydwie choroby sprawiają że osoby powoli tracą kontrolę nad własną rzeczywistością, zamykają i stają się echem samych siebie, często bezpowrotnie.

Tlące się promyki nadziei często gaszone są przez brak zrozumienia oraz reakcji osób najbliższych, a to tylko pogłębia poczucie bezsilności oraz izolacji. To właśnie uczucie sprawia że osoby chore przestają polegać na innych a chęć szybkiego powrotu do normalności nakłania ich do coraz to bardziej radykalnych metod.
Skutecznym i tanim sposobem dla osób z depresją staje się właśnie sięgnięcie po kieliszek. Któż to bowiem nie zachowuje się śmielej po „głębszym”? To uderzenie pewności siebie działa jak narkotyk, chwilowo odpędzając złe myśli, dając jednocześnie złudne uczucie bycia upragnioną wersją siebie. Tego, bądź tej, przebojowej persony która podoła każdemu zadaniu.
Podobny schemat można zaobserwować również u osób uzależnionych od alkoholu. Czy to przypadek? Czy może świadoma gra losu? Wszystko sprowadza się bowiem do podatności człowieka na dane bodźce. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie leczyc.pl.
Ta właśnie skłonność sprawia, że różnice między tymi chorobami upłynniają się, doskonale przy tym uzupełniając. Ale czy sama predyspozycja jest wystarczającym czynnikiem by połączyć obydwie? Czy może problem leży głębiej, w społeczeństwie które hołduje krótkotrwałe, powierzchowne kontakty kosztem budowania długotrwałych relacji?
Podsumowując, odpowiedź na to jak te choroby łączą się ze sobą jest stosunkowo łatwa. A można ją zawrzeć w dwóch słowach: „Po prostu” – gdyż mają wszelkie predyspozycje by żerować na naszej cywilizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *