Jak uchronić się przed depresją?

Życie w dzisiejszej rzeczywistości, podległej nieustannym zmianom i przymusowi dążenia do zapewnienia sobie odpowiedniego statusu materialnego może dostarczać wielu frustracji i stresów. Przyspieszone tempo życia, szczególnie odczuwalne w krajach stojących na wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego nie stwarza warunków korzystnych dla naszego zdrowia. Najlepszy tego przykład stanowić może liczba chorób określanych mianem cywilizacyjnych, wśród których miejsce znajduje depresja.

Ten typ schorzenia, który najprościej nazwać można jako znaczne zaburzenie nastroju, charakteryzujące się tak objawami psychicznymi, jak i somatycznymi, może być związany zarówno z obciążeniem genetycznym, ale w większości przypadków wynikać może z silnie odczuwanych stresów, traumatycznych wydarzeń. Objawy depresyjne towarzyszyć mogą kobietom w okresie ciąży i tuż po urodzeniu dziecka, osobom starszym, a także młodzieży. Charakterystyczne jest zatem nasilenie się problemu szczególnie w tych sytuacjach w życiu człowieka, które bezpośrednio związane są z dokonującymi się zmianami i problemami w przystosowaniu się do zmiennych warunków otoczenia.

Depresji można jednak zapobiec i to nie tylko tej sezonowej, jesienno-zimowej, związanej przede wszystkim z mało korzystną dla organizmu człowieka zewnętrzną aurą. W jej przypadku warto zwiększyć swoją aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, jak również zafundować sobie od czasu do czasu małe przyjemności, choćby w postaci aromatycznych kąpieli i masaży.

W profilaktyce antydepresyjnej dużą rolę odgrywa głównie dzieciństwo i czas młodości, bowiem w tych okresach człowiek najbardziej kształtuje swój charakter, uczy się, jak stawiać czoła różnego rodzaju przeciwnościom losu. Dlatego od odpowiedniego podejścia rodziców zależeć mogą przyszłe losy ich dziecka. Jest to sprawa niezwykle istotna i trudna zarazem, jak wpoić w dziecko poczucie własnej wartości w taki sposób, aby nie wpoić mu razem z nim nadmiernej afirmacji samego siebie.

Na depresję zdecydowanie rzadziej cierpią także osoby, które mają wsparcie w przyjaciołach i najbliższych. Nie jest to oczywiście regułą, ale w dużym stopniu od tego poczucia bezpieczeństwa i od możliwości szczerej rozmowy z najbliższymi o problemach zależeć może komfort psychiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *