Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne

Różne mogą być postacie depresji, od przebiegających w zasadzie łagodnie depresji sezonowych, przypadających zazwyczaj na okres jesienno-zimowy, po ciężkie przypadki chorobowe, w których niezbędne pozostaje leczenie farmakologiczne. Do zupełnie odmiennej grupy zaliczyć wypada zespół objawów o charakterze tak emocjonalnym, jak i fizjologicznym, określany zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

W literaturze fachowej odróżnia się PMS (Premenstrual Syndrome) od jego postaci dysfotycznej, czyli PMDD (Premenstrual Dysphoric Disorder). Jaka jest relacja pomiędzy tymi dwoma przypadkami? Podstawowa różnica tkwi w natężeniu objawów chorobowych. PMS przyjmuje zazwyczaj postać łagodniejszą niż PMDD, zwłaszcza to pełnoobjawowe, w którego przypadku konieczna jest już farmakoterapia. Pośród standardowych dolegliwości miesiączkowych, ściśle związanych z kobiecym cyklem menstruacyjnym, które pojawiać się mogą od dwóch tygodni do kilku dni przed miesiączką, wymienia się między innymi wyraźne uczucie napięcia, chwiejność nastrojów, nadmierną wrażliwość i rozdrażnienie. Nierzadko kobiety skarżą się na zaburzenia snu, niczym nie uzasadnione zmęczenie i spadek koncentracji. Do objaw typowo somatycznych zaliczamy w tym przypadku bóle głowy, mięśni i stawów, uczucie opuchnięcia i obrzmienie piersi, a także przyrost masy ciała.

W ostatnich latach, w środowisku medycznym popularność zdobywa stanowisko uznawania zespołu napięcia przedmiesiączkowego jako specyficznej odmiany depresji, ściśle powiązanej z cyklicznymi zmianami hormonalnymi w organizmie kobiet. Do tej pory bowiem, mimo iż objawy PMS wykazują duże zbieżności z objawami klasycznej depresji, zjawisko traktowano jako zupełnie odmienne. Sprawa diagnozy jednak wciąż pozostaje otwarta. O ile jednak, w walce z lekkim PMS pomóc mogą środki niefarmakologiczne, przykładowo wysiłek fizyczny lub ćwiczenia relaksacyjne, to ciężka postać PMDD, która warunkowana może być genetycznie wymaga ścisłej opieki lekarza i podania środków farmakologicznych. Do najpopularniejszych w tym zakresie leków przeciwdepresyjnych należą te z grupy serotoninergicznych SSRI.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *