Depresja w ciąży i poporodowa

Rodzajów stanów depresyjnych może być wiele. W wielu przypadkach zależne jest to od indywidualnych cech charakteru każdego człowieka, bagażu doświadczeń, traumatycznych przeżyć. Skłonność do popadania w tę chorobę może mieć również podłoże genetyczne. Do szczególnych przypadków depresyjnych należą te stany emocjonalno-fizjologiczne, które dotykają kobiety. Powszechnie znany jest, diagnozowany cyklicznie u niektórych kobiet, stan depresyjny, związany z miesięcznym cyklem menstruacyjnym, zwany PMS.

Szczególnym okresem, w którym kobieta podlega różnorodnym zmianom, zarówno w aspekcie biologicznym, jak i psychicznym jest okres okołoporodowy. Wiele kobiet nie potrafi poradzić sobie ze zmianami dokonującymi się w ich organizmie, jak również dostosować się do nowej roli społecznej. Zderzenie z tego typu nieznaną rzeczywistością, doświadczanie jej na co dzień, może niektóre młode kobiety po prostu przerastać, zwłaszcza te, które w nikłym stopniu mogą liczyć na pomoc najbliższych, tak ważną w tym okresie. Z tego poczucia zagubienia i nieradzenia sobie z narastającymi obowiązkami może rodzić się niebezpieczna depresja.

Coraz częstszym zjawiskiem, które występuje u mam po porodzie jest tzw. smutek poporodowy, określany popularnie jako baby blues. Jego objawy maja wiele wspólnego z klasycznymi objawami depresji. Są to zatem: poczucie zmęczenia, chwiejność nastrojów, ogólny smutek i nerwowość. Do częstych stanów, jakie towarzyszą świeżo upieczonym mamom należy także poczucie obawy o przyszłość. Baby blues zazwyczaj ustępuje samoistnie. Bardzo ważna jest w tym zakresie rola najbliższych. Przede wszystkim dla młodej kobiety, która została mamą istotne jest wsparcie ze strony partnera. Nie można lekceważyć zaburzeń emocjonalnych, pojawiających się po porodzie, ponieważ mają one ogromny wpływ na relację z dzieckiem i w dużym stopniu mogą wpłynąć na późniejsze kształtowanie jego osobowości, o czym wiele osób zdaje się zapominać. Problem bywa czasami bagatelizowany przez samych lekarzy, wśród których spotkać osoby o przekonaniach, że depresja tego typu jest jednostką chorobową będącą fanaberią nowych czasów. Tymczasem praktyka pokazuje, że brak podjęcia terapii, kiedy baby blues rozwija się w niepokojący stan pełnoobjawowej depresji prowadzić może do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *